Návod pro výběr šperků z nerezové oceli a titanu

13. 9. 2016
Nerezová ocel není z metalurgického hlediska přesné označení. Obecně se jim nazývá skupina ocelí, které se vyznačují zvýšenou odolností vůči oxidaci. V oboru šperkařství se výhradně používá ocel austenitická =nekalitelná.  Dále existuje ocel feritická a austeniticko –feritická, která se ovšem využívá pro jiné výrobky.
Počátky pokusů s výrobou nerezové oceli velmi dávné  (starý Egypt Řím..), ale význačných objevů a rozmachu dosáhla až počátkem 20stol. V posledních letech se těší velké oblibě a není to pouze kvůli nízké ceně.
V oboru šperkařství se nejvíce využívá ocel DIN 1.4404 alias 316L, která se lidově nazývá chirurgická ocel či ocel starsteel.
Samostatnou skupinou je nerezová ocel damasteel, která je význačná tím, že se zde prolínají vrstvy 2 druhů oceli. Prolnutím vzniká neopakovatelná struktura. Této oceli je věnován samostatný článek.
tabulka chemického složení oceli 316L
 
chemické složení chirurgické oceli 316L
    C Cr Ni Mn Mo Ti Si
DIN 1.4404 AISI 316L < 0,03 16,5 -18,5 11,0 -14,0 < 2,0 2,0 -2,5 0 0.5
 
 
Titan na výrobu šperků používáme GR2, který má velmi podobné vlastnosti s chirurgickou ocelí 316L (Ti), ale je ještě o řád lehčí.
 
Chemické složení (hmotnost %) (maximální hodnoty pokud není uvedeno rozpětí)
O N C H Fe Al Ni V Ni Mo jiné rezidua 
0,25 0,03 0,08 0,015 0,3 0 0 0 0 0 0
0,4
 
 
Hlavní nevýhodou nerezové oceli je její tvrdost či chcete- li tuhost.  Ocel nelze vypracovávat v jemné detaily. Na rozdíl od zlata či stříbra, které jsou krásně poddajné. Dále ji nelze pájet, respektive spoj je viditelný. Nerez je možné svařovat, ale i to je velmi náročný proces.
Občas je diskutována rizikovost prstenů z nerezu, zvláště při úrazech, kdy se prsten „zasekne“ na prstu. Zde je důležité vědět, že ocel je tvrdší než zlato i stříbro. Ocel 316L by měla jít i v domácích podmínkám přeříznout pilkou na železo, či přeštípnout přiměřenými kleštěmi.
Rozhodně nedoporučuji nakupovat levné šperky z neověřených zdrojů. Případně po výrobci či prodejci požadovat prohlášení o shodě či materiálový list oceli, ze které je šperk vyroben. Těžko říci jestli je to dobře či špatně, ale legislativa je pro použití ocelí ve šperkařství velmi benevolentní a je tedy důležité dát si pozor, co si kupujete.
U oceli si osobně cením její mnohotvárnosti. Její žensky jemné a lesklé tváře až po hrubé a tmavé pěsti  naturálního kovářského podání.
Každý si jistě nalezne podobu tohoto krásného materiálu, která doplní jeho image.
Parametry pro výběr
1) celkový tvar je většinou kruhový, ale je možné vyhotovit i jiné tvary jako je kulatý čtvereček apod. Velmi často se využívá rozšíření hlavy prstenu, pro osazení většího kamene.
tvar prstenu
2) tvar průřezuurčuje pohodlnost nošení a vzhled. Pokud se jedná o snubní prsten, který většina z nás nosí celý den, nedoporučuji dělat prsten příliš výrazný, tj široký a tlustý.
Průřez prstenu
3)  struktura a úprava povrchu jsou dané způsobem zpracování. Prsteny jsou kované a kované mohou zůstat (typ DraillWood) a nebo se jejich povrch upravuje broušením (KlasikSkalák...)
Prsteny s převážně hladkým povrchem můžeme upravit na lesklé - matné - hrubované.Tím dostaneme upřenění (varianty), např.: Klasik - matný, Skalák - lesklý ...
Struktury nerez
povrch nerez

Nahlédněte do výroby prstenů

Přehrát video

Kované opasky

Ručně vyráběné opaskové spony z nerezové oceli a damasteelu. Kvalitní kožené pásky pro každou příležitost.

Cukrárna a kavárna Zlatá Pecka

je místem, kde se můžete občerstvit kvalitními dobrotami.
K dostání je vynikající káva, zmrzlina z pravého ovoce a jiné dobroty.
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.