Návod pro výběr šperků z nerezové oceli a titanu

13. 9. 2016
Nerezová ocel není z metalurgického hlediska přesné označení. Obecně se jim nazývá skupina ocelí, které se vyznačují zvýšenou odolností vůči oxidaci. V oboru šperkařství se výhradně používá ocel austenitická = nekalitelná.  Dále existuje ocel feritická a austeniticko – feritická, která se ovšem využívá pro jiné výrobky.
Počátky pokusů s výrobou nerezové oceli jsou velmi dávné  (starý Egypt Řím..), ale význačných objevů a rozmachu dosáhla až počátkem 20. stol. V posledních letech se těší velké oblibě a není to pouze kvůli nízké ceně.
V oboru šperkařství se nejvíce využívá ocel DIN 1.4404 alias 316L, která se lidově nazývá chirurgická ocel či ocel starsteel.
Samostatnou skupinou je nerezová ocel damasteel, která je význačná tím, že se zde prolínají vrstvy 2 druhů oceli. Prolnutím vzniká neopakovatelná struktura. Této oceli je věnován samostatný článek.
 
 
chemické složení chirurgické oceli 316L
       C       Cr       Ni   Mn     Mo Ti   Si
DIN 1.4404 AISI 316L  <0,03   16,5 -18,5   11,0 -14,0   < 2,0   2,0 - 2,5    0.5
 
 
Titan na výrobu šperků používáme GR2, který má velmi podobné vlastnosti s chirurgickou ocelí 316L (Ti), ale je ještě o řád lehčí.
 
Chemické složení (hmotnost %) (maximální hodnoty pokud není uvedeno rozpětí)
O N C H Fe Al Ni V Ni Mo jiné rezidua 
0,25 0,03 0,08 0,015 0,3 0 0 0 0 0 0
0,4
 
 
Hlavní nevýhodou nerezové oceli je její tvrdost či chcete-li tuhost. Na rozdíl od zlata či stříbra, které jsou krásně poddajné, ocel nelze vypracovávat v jemné detaily. Dále ji nelze pájet, respektive lze, ale spoj je viditelný. Nerez je možné svařovat, ale i to je velmi náročný proces.
Občas je diskutována rizikovost prstenů z nerezu, zvláště při úrazech, kdy se prsten „zasekne“ na prstu. Zde je důležité vědět, že ocel je tvrdší než zlato i stříbro. Ocel 316L by měla jít i v domácích podmínkám přeříznout pilkou na železo, či přeštípnout přiměřenými kleštěmi.
Rozhodně nedoporučujeme nakupovat levné šperky z neověřených zdrojů. Případně po výrobci či prodejci požadovat prohlášení o shodě či materiálový list oceli, ze které je šperk vyroben. Těžko říci jestli je to dobře či špatně, ale legislativa je pro použití ocelí ve šperkařství velmi benevolentní a je tedy důležité dát si pozor, co si kupujete.
 
U oceli si ceníme její mnohotvárnosti. Její žensky jemné a lesklé tváře až po hrubé a tmavé pěsti naturálního kovářského podání.
Každý si jistě nalezne podobu tohoto krásného materiálu, která doplní jeho image.
Parametry pro výběr
1) celkový tvar je většinou kruhový, ale je možné vyhotovit i jiné tvary jako je kulatý čtvereček apod. Velmi často se využívá rozšíření hlavy prstenu pro osazení většího kamene.
tvar prstenu
2) tvar průřezu určuje pohodlnost nošení a vzhled. Pokud se jedná o snubní prsten, který většina z nás nosí celý den, nedoporučujeme dělat prsten příliš výrazný, tj široký a silný.
Průřez prstenu
3)  struktura a úprava povrchu jsou dané způsobem zpracování. Prsteny jsou kované a kované mohou zůstat (typ Draill, Wood) a nebo se jejich povrch upravuje broušením (Klasik, Skalák,...)
Prsteny s převážně hladkým povrchem můžeme upravit na lesklé - matné - hruběmatné.
Některé typy prstenů můžou mít upravenou strukturu zatmavením. Kdy se kovaná či broušená struktura zvýrazní. Zatmavení povrchu je dodatečný proces a přirozeně dochází k postupnému zesvětlení do původní barvy nerezu. Vlivem některých chemických  látek (kyselin a solí) či agresivnějšího potu může dojít k úplnému zesvětlení.
Struktury nerez
povrch nerez
4) požadavky na rozměry jsou dány jednak typem prstenu, dále jeho vzhledem a praktickými požadavky, jako velikost osazovaného kamene. 
U prstenu se určuje velikost, šířka, tloušťka. 
 
Nejlepší variantou, jak nejen změřit velikost Vašich prstů, ale i jak poznat naši práci, je stavit se u nás v galerii v Pecce. Prsty Vám změříme a Vy si prohlédnete v klidu naši práci osobně. Prodiskutujeme možné varianty tvarů a kombinace materiálů, ozdob, poměrů jednotlivých rozměrů... Předejdeme tak případným disproporcím v rozměru i v představách.

Důrazně nedoporučujeme měřit pomocí provázků, proužků papíru apod. Tyto metody jsou velmi nepřesné!!!
Další z variant je, stavit se ve zlatnictví a prsty si nechat změřit odborníkem. Důležité je, aby měrky které se na určení velikosti použijí, byly přibližně stejně široké, jako Vaše budoucí prsteny. Jinak totiž na prstu sedí tenký prsten (měrka) a zcela odlišně se chová široká obroučka, pod kterou je namačkaná kůže a která nemá kam uhnout.
Použitelný je také způsob, kdy pošlete vzorové prsteny, které Vám dobře padnou a poslouží jako předloha. Opět je nutné mít na paměti, že ne každý prstýnek je vhodný.
 
5)ozdoby je možné volit z několika oblastí. Jedná se o zdobení zlatem (mědí) v podobě vkládaných linek či zlatých teček. Dále je možné zasazovat drahé kameny a to broušené, přírodní i tromlované. Kameny mohou být osazené přímo do oceli nebo do zlatého či stříbrného lůžka. Přírodní kameny a kabošony mohou být případně i lepené. Zdobení může být provedeno i jednoduchým probrusem, čárkou či důlkem, vyleštěním okrajů atd.
Jako samostatný produkt nabízíme rytí obrázků, ražbu či sekční lept.
snubní prstenyRučně kovaný prsten z antialergické oceli a vltavínSnubní hladký prsten z antialergické oceli a vltavín - Moldánek
 
6) souhrn požadavků
Pokud jste rozhodnuti, odpovězte prosím na následující otázky:
1) velikost (43-78), šířka (2-15mm), případně tloušťka (0,1-3mm)
2) tvar prstenu a tvar průřezu
3) typ struktury (většinou je určen názvem Klasik, Skalák, Draill, Wood, ...)
4) materiál (nerez, titan)
5) úprava povrchu (lesklý, matný, hrubý mat)
6) ozdoby a ostatní požadavky
7) termín svatby, zásnub apod. Požadavek na dodání. 
 
Doufáme, že Vám tento stručný návod pomůže při rozhodování nad podobou Vašich nejdůležitějších šperků – snubních prstenů.
 
V případě jakýkoliv dotazů nás kontaktujte. 
 

Nahlédněte do výroby prstenů

Přehrát video

Kované opasky

Ručně vyráběné opaskové spony z nerezové oceli a damasteelu. Kvalitní kožené pásky pro každou příležitost.

Cukrárna a kavárna Zlatá Pecka

je místem, kde se můžete občerstvit kvalitními dobrotami.
K dostání je vynikající káva, zmrzlina z pravého ovoce a jiné dobroty.
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.