Pomocník při výběru šperků z drahých kovů

29. 1. 2018

Drahé kovy, co se pod tímto pojmem skrývá?

V naší výrobě používáme následující materiály:
 
Stříbro 
Stříbro s ryzostí 925/1000 vnímáme jako krásný čistý materiál s citem pro jemný detail.  
stribro draill)
Zlato
Zlato ať už klasické žluté, bílé či červené v ryzosti 585/1000 (14 karátů) v sobě nese velkou sílu drahého kovu, která i léčí.
U bílého zlata zpravidla neupravujeme povrch rhodiováním. Na vyžádání ho však můžeme udělat. 
Pro taušírované zlaté linky se používá ryzí zlato 0,999 (24 kar.).
golden draill_3 (3)
 
 
Co je drahý kov a co obecný?

Drahé kovy: zlato, stříbro a platina, vztahují se na ně povinnosti puncovního zákona,

Obecné kovy: puncovní zákon se na ně nevztahuje, popis zboží musí být takový, aby zákazník nemohl nabýt dojmu, že výrobek z drahého kovu je.

Detailnější informace o značení drahých kovů naleznete zde:

https://www.kredum.cz/clanky-znaceni-vyrobku-z-drahych-kovu.html

Možnosti volby snubních prstenů
Je těžké, dokonce těměř nemožné popsat všechny varianty snubních či zásnubních prstenů. Vždy je lepší osobní prohlídka, ale pokud tuto možnost nemáte, zkuste prsteny navrhnout za pomoci našeho průvodce.
Celkový tvar
Klasickým tvarem je kruh, ale je možné vyrobit téměř jakýkoliv tvar.
Průřez
Když bychom prsten příčně přetnuli, tak by bylo vidět, jak vypadá v řezu. Tvar průřezu má vliv nejen na vzhled, ale i na praktičnost – jak bude pohodlný. Hodně záleží na typu rukou, a proto nelze říci, že třeba s vnitřním zaoblením (CF) jsou pohodlnější než rovné. Rámcově lze říci, že u širokých prstenů (nad 6mm) je vhodné udělat vnitřní zaoblení.
Typů průřezu je velké množství a uvádíme zde pouze ty nejběžnější. Je opět možné navrhnout i jiné řešení. 
 
profily
 
 "CF" - vnitřní zaoblení
Poměr velikosti, šířky a tloušťky. 
Někdo chce prsten široký a výrazný, jiný zase jemný a pohodlný. Je vždy potřeba volit správný poměr velikosti, šířky a tloušťky. Zde není žádný univerzální návod. Velikost je pevně daná vaším prstem a tak je možné volit šířku a tloušťku. Zde se rozměry pohybují u tloušťky od 1-2,5mm a šířka 2-7mm i více. Lze samozřejmě udělat i užší nebo širší prsteny, ale již nejsou moc vhodné pro celodenní nošení.
Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční práci, nejsme schopni zaručit přesný rozměr na desetinu mm. Proto uvádíme toleranci naší výroby na 0,2mm.
Sílu = tloušťku rozdělujeme běžné prsteny
- tenkté cca 1-1,5mm
- středně silné 1,5-2mm
- silné 2-2,5mm.
 
Šířku můžete volit po 0,5mm, tj 4, 4.5, 5 mm atd.
 
1
 
Speciálním tvarem je při bočním pohledu tvar klínu. To znamená, že hlava prstenu je širší než ta část, co je schovaná v dlani. Důvody jsou jak pohodlnější nošení prstenu tak i estetický vjem. Pokud je ovšem hlava prstenu moc veliká (disproporčně těžší než spodek) může docházet k otáčení prstenu na prstu. Tohoto tvaru se většinou užívá u dámských prstenů, při osazovaní kamenů.
Povrchová úprava
Nejběžnější povrchová úprava je lesk, mat nebo hrubý mat. Můžeme povrch upravit také škrábáním, tepáním ... podobně jako upravené prsteny z nerezové oceli či titanu. 
U bílého zlata a stříbra na přání provádíme povrchovou úpravu rhodiováním. Jde o tenkovou vrstvu bílého kovu, která se nanese na prsten. Nevýhodou je, že se rhodium časem onosí a začně prosvítat základní kov, které ma jiný odstín.
 
golden draill (2)
Ozdoby
Zde se opět nabízí nekonečné množství variant, které nelze unifikovat. Proto zde uvádím jen základní výčet druhů:
  • zdobení tvarové
jedná se o různě probroušená a tvarovaná místa, která svým tvarem doplňují celkový design šperků.  
 
  • Drahé kameny
druhy kamenů lze rozdělit do tří základních skupin:
  1. šperkařské broušené kameny.  Jedná se především o přírodní diamanty, které snesou náročnější osazovací proces. Tyto kameny se osazují mechanicky, bez použití lepidel přímo do kovu.
  2. přírodní neopracované kameny a perly.  Vyznačují se zachováním přirozených štěpných ploch a také jejich energie je krásně čistá. Způsoby připevnění se různí dle druhu kamene. Například vltavín, perla, surový rubín atd.
  3. amorfní tromlované kamínky.  Tyto kameny jsou krásně ohlazené. Jedná se třeba o tyrkysy, čaroity, jantary atd. Zde jsou opět různé způsoby připevnění dle druhu kamene a tvaru prstenu.
V konečném výsledku si můžete navrhnout prsten svůj a pokud to je jen trochu možné, rádi Vám jej vyrobíme.
Rytí (gravírování) textu či obrázků
Do prstenu (většinou dovnitř) je možné vyrýt text. Gravírují se jména, datum iniciály. Jsou možné i méně tradiční návrhy jakou jsou runy, otisky prstů, EKG apd.
 
Pro rytí užíváme 3 postupy:
 
 
Měření velikosti
Nejlepší variantou, jak nejen změřit velikost Vašich prstů, ale i jak poznat naši práci, je stavit se u nás na Pecce. Prsty Vám změřím a Vy si prohlédnete v klidu naší práci osobně. Předejdeme tak případným disproporcím v rozměru i v představách.
Důrazně nedoporučuji měřit pomocí provázků, proužků papíru apod. Tyto metody jsou velmi nepřesné a nespolehlivé !!! 
Další z variant je stavit se ve zlatnictví a prsty si nechat změřit odborníkem. Důležité je, aby použité měrky, které se na určení velikosti použijí, byly přibližně stejně široké jako Vaše budoucí prsteny. Jinak totiž na prstu sedí tenký prsten a zcela odlišně se chová široká obroučka, pod kterou je namačkaná kůže, která se nemá kam uhnout. Na velikost má také vliv, jestli je vnitřní profil prstenu rovný či zaoblený.
2
Tuto variantu vřele doporučujeme u náročnějších prstenů osazených kameny či v kombinaci se zlatem. 
 
Pokud se Vám ke zlatníkovi nechce a veliksot neznáte ani přibližně, můžete si také objednat testovací sadu měrek.
Použitelný je také způsob, kdy pošlete vzorové prsteny, které Vám dobře padnou a poslouží jako předloha pro výrobu. Opět je nutné mít na paměti, že ne každý prstýnek je vhodný jako měrka..
Měření je opravdu velmi důležité a pokud k nám nemůžete přijet osobně, tak mu věnujte zvýšenou pozornost. Pokud v prstenu není kámen či zlato, lze jej zmenšit či zvětšit o 1-2 čísla (v závisloti na typu prstenu) roztažením či slisováním. Pokud je však ocel kombinovaná s kameny, tak lze zpravidla pouze zvětšovat (probroušením) - záleží zase na typu prstenu. Pro měření využíváme měrky v šíři 4 a 5,5mm a certifikované měrné trny.
 

Pokud jste rozhodnuti pro objednání, odpovězte prosím na následující otázky:

1) profil (průřez) prstenu

2) velikost 43-78

3) šířka 2-15 mm (po 0,5 mm)

4) tloušťka slabý, střední nebo silný

5) typ povrchové úpravy (lesk, mat, hrubý mat...)

6) ozdoby a ostatní požadavky 

7) rytí textu či obrázku

8) termín svatby, zásnub apd.

Můžete nám také poslat emailem odkaz na fotku, který prsten se Vám líbí a parametry Vám nastavíme podle fotky.

Prsteny z drahých kovů pro Vás povětšinou kalkulujeme podle zadaných rozměrů. 

 

Vaše požadavky napište do poznámky k objednávce.

Doufám, že Vám tento stručný návod pomůže při rozhodování nad podobou Vašich nejdůležitějších šperků – snubních prstenů, ale i v ostatních případech snad bude dobrým rádcem.

V případě jakýkoliv dotazů nás kontaktujte. 

Jan Král a team KREDUM Art

Nahlédněte do výroby snubních prstenů

Přehrát video