Pomocník při výběru šperků z oceli damasteel

11. 1. 2022
Velmi často se setkáváme s dotazy: Co je ocel damasteel? Jaký je rozdíl mezi nerezovou ocelí a ocelí damasteel? Co vše je možné při výrobě damasteel prstenů a šperků? Jak správně určit velikost prstýnků? Je možné osadit drahý kámen? apod.
 
Připravili jsme pro vás tohoto průvodce, který by Vám měl tyto otázky zodpovědět. Získáte zde představu, jaké typy prstenů vyrábíme, jaké jsou možnosti vzhledu, tvaru a velikosti. Prsteny vyrábíme na zakázku. Kromě typových prstenů, které naleznete v naši nabídce, můžeme také zhotovit prsteny na míru vaši představě. Variant prstenů je mnoho. Pokud tedy nemáte možnost osobní návštěvy u nás, měl by vám tento článek pomoci zvolit správně všechny potřebné parametry, případně si navrhnout svůj vlastní prsten či jiný šperk.
 
V tomto článku se dozvíte:
 

Co je ocel damasteel

 
 

Co je ocel damasteel?

Ocel damasteel je speciální druh nerezové oceli skládající se z mnoha vrstev nerezových ocelí 316L a 304L. Tímto spojením vzniká neopakovatelná struktura, jejíž výslednou zřetelnost (hrubost) lze ovlivnit (viz níže).
 
Ocel damasteel se chová úplně stejně jako chirurgická ocel, tzn. je odolná, nepodléhá korozi a nemění barvu (nečerná). Jedná se o hypoalergenní materiál. Pozor by si však měli dát ti, kteří mají silnou alergickou reakci na nikl, neboť i ten je v malé míře součástí tohoto materiálu. Chemické složení nerezových ocelí obsažených v tomto materiálu uvádíme níže.
 
Jedná se o bezúdržbový materiál.
Během času, jak je prsten nošen, může ale docházet k postupnému olešťování struktury. Záleží na tom, jak často je prsten nošen, v jakých podmínkách a zda má jemnou či hrubou strukturu. U prstenů s jemnější stukturou může dojít k oleštění dříve. Toto opotřebení vám však v rámci doživotního servisu rádi zdarma opravíme a strukturu obnovíme.
 
 
 
_dama
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
chemické složení oceli damasteel - austenit
    C Cr Ni Mn Mo Ti Si
damasteel 316L
vystouplé vrstvy
<0.03 17 12 0.5 2,5 0 0.5
               
304L
hlubší vrstvy
< 0,03 18 9 0.5 0 0 0.5
 

Celkový tvar prstenu

Většina prstenů má standardní kruhový tvar. Na přání zákazníka však můžeme vyrobit i prsteny, které mají např. tvar čtverce (typ kulatý čtvereček) nebo trojúhelníka (typ delta). Jednou z možností, jak ozvláštnit kruhové prsteny, je udělat jim mohutnější hlavu ve srovnání z části, která je schovaná v dlani (prsten typu Siona nebo Liena), případně na přání můžeme upravit hlavu různými ploškami (např. typ Grada). Tato zvýšená, či jinak upravená hlava se hodí k osazení drahého kamene nebo perly.
Do prstenu můžeme také po celém obvodu vybrousit žlábek (typ Collium).
Specifický tvar mají prsteny typu Forever. Na tyto prsteny, když se podívate z určitého úhlu, vypadají jako ležatá osmička, neboli symbol nekonečna.
 
 
 tvary prstenů
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Profil (průřez) prstenu

Když bychom prsten příčně přetnuli, tak by bylo vidět, jak vypadá v řezu. Rozlišujeme tři základní typy průřezů:
  • Tvar čočka (profil A) - prsten je zakulacený v celé šířce prstenu. Vnitřní strana prstenu může být rovná nebo zaoblená (CF). Někdy i u tohoto profilu je potřeba udělat u prstenu boční plošky (vzhledem k ostatním zvoleným parametrům). Ty však jsou menší než v případě dalšího profilu.
  • Tvar čočka s bočními ploškami (profil B) - prsten je zakulacený, boky prstenu jsou ploché. Vnitřní strana prstenu může být rovná nebo zaoblená (CF).
  • Tvar obdélníkový (profil C) - povrch prstenu je plochý, boky prstenu jsou ploché. Vnitřní strana prstenu může být rovná nebo zaoblená (CF).
 
 
profil Aprofil ACFprofil Bprofil BCFprofil Cprofil CCF
Každý má svůj vlastní styl a preferuje jiný typ prstenu. Tvar průřezu má vliv nejen na vzhled, ale i na praktičnost a pohodlnost při nošení. Záleží však také na typu rukou a na vašich zvycích v nošení prstenů. Všeobecně lze říct, že prsteny obdélníkové, zvláště pokud jsou silnější, jsou více robustní a méně pohodlné ve srovnání s prsteny na povrchu zakulacenými. Vnitřní zaoblení se více hodí pro širší prsteny (nad 6 mm) a vyžaduje, aby byl prsten silnější, jinak by toto zaoblení nebylo příliš patrné. Pokud vnitřní zaoblení zvolíte u užšího prstenu, je třeba počítat s tím, že bude prsten sice užší, ale o něco silnější.
 
Typů průřezu je velké množství, uvádíme zde pouze ty nejběžnější. Je opět možné navrhnout i jiné řešení.
 
Pokud si vyberete z našich typových prstenů, není vždy nutné profil vybírat, nebo mohou být možnosti omezené. Je to dáno konkrétním typem prstenu. Možné profily pro daný prsten jsou uvedené u každého prstenu v parametrech.
Pro všechny typy prstenů platí, že je možnost volby mezi rovnou a zaoblenou vnitřní stranou.
 
 
 
 

Povrchová úprava prstenů

Povrch prstenů může být broušený do hladka (např. prsten Prima), kovaný (prsten Natura), broušený do nepravidelných plošek (prsten Rock), případně mít jiné úpravy (např. Pán vod). Podle těchto parametrů rozlišujeme jednotlivé typy prstenů.
 
prsten Prima - hladký povrchprsten Natura - kovaný povrchprsten Rock - broušené ploškyprsteny Pán vod a Víla vod s diamantem
Prsteny vyrábíme v různých strukturách, které mohou být zatmaveny, případně jinak barevně upraveny. Více o struktuře a její hrubosti se dozvíte níže.
 
zpět na obsah
 
 

Struktury oceli damasteel

V základní nabídce pro výrobu prstenů používáme 4 typy struktury oceli damasteel. Jedné se o tyto typy: dřevo, čárky, kolečka, voda.
U každé struktury jsou 3 stupně hrubosti leptu:
jemný (vždy světlý)
střední (tmavý nebo světlý)
hrubý (vždy tmavý)
 
Existují i další druhy struktur, ale ty se používají především pro výrobu plochých předmětů (např. opaskových spon, náušnic apod...).
 
Struktura je vidět i na bocích prstenu. Pokud si přejete mít boky prstenu bez struktury, objednejte si úpravu Glanc.
 
 
 

Struktura dřevo

Struktura dřevo - jemný lept světlýStruktura dřevo - střední lept světlýStruktura dřevo - střední lept tmavýStruktura dřevo - hrubý lept tmavý
Toto je nejpoužívanější struktura, která svým vzorkem připomíná dřevo. Ve struktuře jsou vidět podélné, mírně skloněné linky a nepravidelné suky. Protože je struktura schovaná v kovu, nemůžeme dopředu ovlivnit, jak bude ve výsledku na prstenu vypadat. Každý prstýnek je tedy originál a jeho finální podoba zůstává překvapením až do samého konce výroby.
 
 
 
 

Struktura kolečka

Struktura kolečka - jemný lept světlýStruktura kolečka - střední lept světlýStruktura kolečka - střední lept tmavýStruktura kolečka - hrubý lept tmavý
Tato výrazná struktura se skládá z mnoha pravidelných kruhových a eliptických suků.
 
 

Struktura čárky

Struktura čárky - jemný lept světlýStruktura čárky - střední lept světlýStruktura čárky - střední lept tmavýStruktura čárky - hrubý lept tmavý
Středně výrazná, příčně orientovaná struktura, která vytváří v protilehlých vrcholech prstenu zajímavé „suky“. Pokud si do prstenu přejete vsadit kamínek, hezky vynikne právě v tomto místě.
 

Struktura voda

Struktura voda - jemný lept světlýStruktura voda - střední lept světlýStruktura voda - střední lept tmavýStruktura voda - hrubý lept tmavý
Jemná, pravidelná struktura, která je po celém obvodu prstenu podobná. Mírně skloněné vlnky připomínají tekoucí vodu. Při bočním pohledu jsou na širších prstenech vidět malá kolečka.
 
 

Hrubost struktury

Vzorek se na kovu objeví po jeho vyleptání. Pokud je prsten vyleptán více, struktura je hrubší a vyditelnější. Pokud je vyleptán méně, struktura je mělčí a prsten decentnější. Rozlišujeme tři úrovně hrubosti: jemná (vždy světlá), střední (světla nebo tmavá) a hrubá (vždy tmavá). Struktura je tedy nejen vidět, ale i cítit.
Přirozená barva oceli damasteel je světle stříbrná. Výrazné lepty mohou být zatmavené. Tím se docílí krásného efektu, kdy zahloubené linky jsou tmavé a vystouplé linky jsou světlé a lesklé. Prsten se tak stává výraznější.
Fotky prstenů s různou hrubostí jsou zde.
 
Na hrubosti záleží též životnost. U jemných prstenů se struktura nošením oleští dříve, než je tomu u prstenů, které mají strukturu hrubší. Hodně záleží na tom, jak se s prstenem zachází, ale rámcově se dá říci, že jemné lepty vydrží několik let a ty hrubé až desítky roků.
Zatmavení povrchu je dodatečný proces a přirozeně dochází k postupnému zesvětlení do původní barvy nerezu. Vlivem některých chemických  látek (kyselin a solí) nebo agresivnějšího potu může dojít k úplnému zesvětlení.
Velkou výhodou oceli damasteel je to, že je možné strukturu téměř vždy obnovit a tím docílit původního vzhledu. Tuto službu nabízíme v rámci bezplatného servisu.
 
Další možnou úpravou je lesklý či matný povrch. Zpravidla prsten leštíme. Opět zde platí, že nošením dojdou prsteny určitého optima. Ty, které jsou lesklé, časem trochu zmatní a ty, které jsou matné, se časem mírně oleští.
 
Prsteny je možné výrazněji zatmavit, či jinak barevně upravit pomocí barevných povlaků. Jedná se o povrchovou úpravu, která zaručí trvanlivější zbarvení. Máte možnost výběru z deseti barev.
U strukturované oceli damasteel lze povlak částečně odstranit (přebrousit) a dosáhnout tak výrazně kontrastní struktury.
 
DLC povrch přebroušenýDLC povrch nepřebroušený a přebroušenýDLC povrch nepřebroušený
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vnitřek prstenu

Vnitřek prstenu necháváme hladký, bez struktury. Je to především z hygienických (zdravotních) důvodů, aby se ve struktuře nedržely nečistoty. Rovněž také v případě, kdy chcete na vnitřní stranu udělat rytí, je hladká strana vhodnější, rytí je pak lépe vidět.
 
Vnitřní strana prstenu může být rovná nebo zaoblená (comfort), více informací najdete zde.
 
 
 
 
 

Ozdoby

Zde se opět nabízí nekonečné množství variant, které nelze unifikovat. Proto zde uvádíme jen základní výčet druhů:
 
Zdobení tvarové
Jedná se o různě probroušená a tvarovaná místa, která svým tvarem doplňují celkový design šperků. Například můžeme probrousit linku kolem celého obvodu prstenu nebo vybrousit tvar srdce na horní část prstenu.
Lze také ponechat část prstenu bez struktury a část se strukturou a docílit tak hezkého kontrastu, který Vás jistě upoutá (např. prsten Prima line).
 
Zdobení jiným kovem a kombinace damasteelu s drahými kovy
Pro kombinaci s ocelí damasteel lze využívat barevné kovy a to zejména žluté, bílé nebo červené zlato a stříbro. Tyto kovy jsou se šperkem spojeny pájením či zatepaním. I zde je široká škála možností, od malé zlaté ozdoby až po možnost vyrobit celý prsten kombinací damasteelu a drahého kovu.
 
Drahé kameny 
Drahé kameny lze rozdělit do tří základních skupin:
 
1. Šperkařské broušené kameny
Jedná se o přírodní diamanty a ostatní broušené drahé kameny jako např. safír, smaragd, český granát, moissanit, zirkon, atd. Diamanty snesou náročnější osazovací proces, a proto mohou být osazeny mechanicky, bez použití lepidel, přímo do oceli. Ostatní broušené kameny musí být osazeny do zlatého nebo stříbrného lůžka. Zlato lze použít žluté, bílé či červené.
 
2. Přírodní neopracované kameny a perly
Vyznačují se zachováním přirozených štěpných ploch a také jejich energie je krásně čistá. Způsoby připevnění se různí dle druhu kamene. Můžeme osadit například vltavín, perlu, surový granát, rubín, růženín apod..
 
3. Amorfní tromlované kamínky 
Tyto kameny jsou krásně ohlazené. Jedná se třeba o granát, tyrkys, čaroit, měsíční kámen, jantar atd. Zde jsou opět různé způsoby připevnění dle druhu kamene a tvaru prstenu.
 
Více o drahých kamenech a způsobu osazení se dočtete zde.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rytí (gravírování) textu či obrázků

Většinou se rytí provádí na vnitřní stranu prstenů, ale můžeme ho udělat i na vnější stranu. Gravírují se jména, datum, iniciály. Jsou možné i méně tradiční návrhy jako jsou runy, otisky prstů nebo různé obrázky.  Záleží na Vaši fantazii.
Aby rytí lépe vyniklo, necháváme vnitřní stranu damasteelových prstenů hladkou, bez struktury. Pokud chcete rytí na povrchu, můžeme nechat část prstenu bez struktury a udělat rytí to tohoto místa.
 
Pro rytí prstenů užíváme tyto 3 postupy:
- Rytí ruční
- Rytí pomocí počítače (obrysem, šrafovaně nebo čarou)
- Rytí pomocí šablon
 
Pro rytí ostatních šperků využíváme rytí počítačem nebo rytí ruční.
 
 
 
 
 

Poměr velikosti, šířky a tloušťky

Někdo chce prsten široký a výrazný, jiný zase jemný a pohodlný. Je vždy potřeba zvolit správný poměr velikosti, šířky a tloušťky. Zde není žádný univerzální návod.
 
Velikost prstenu je daná velikostí Vašeho prstu, takže je potřeba zvolit optimální šířku a tloušťku. Více o tom, jak správně určit velikost prtenu, se dozvíte níže.
 
Šířka prstenu
Standardní šířka prstenu se pohybuje mezi 3 a 7 mm, ale některé typy prstenů mohou být i užší nebo širší. Šířku můžete volit po 0,5 mm, tedy 3, 3.5, 4, 4.5, 5, .... mm. Pokud chcete prsten širší než 7 mm, měli byste zvážit, zda jste na takto široké prsteny zvyklý. Často příliš široké prsteny již nebývají moc pohodlné a vhodné pro celodenní nošení.
Šířku prstenu doporučujeme alespoň 3 mm, aby byla vidět jedinečná kresba oceli.
 
Za každý další milimetr šířky nad 7 mm je účtován příplatek 440 Kč.
 
1
 
Tloušťka prstenu
Prsteny vyrábíme ve třech rozpětích tloušťky: 1-1,5 mm (slabé), 1,5-2 mm (středně silné) a 2-2,5 mm (silné). Prsteny s vnitřním zaoblením musí být o něco silnější. Minimální tloušťka pro tyto prsteny je 1,5 mm. Pokud si s výběrem ideální tloušťky nejste jistí, rádi Vám poradíme.
 
Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční práci, nejsme schopni zaručit přesný rozměr na desetinu mm. Proto uvádíme toleranci naší výroby 0,2 mm.
 
 
rozměry
 
 
Můžeme také udělat prsten asymetrický, ve tvaru klínu. To znamená, že hlava prstenu je širší (a zpravidla silnější) než ta část, která je schovaná v dlani. Důvody jsou jak pohodlnější nošení prstenu, tak i estetický vjem. Je však potřeba zvolit rozměry vhodně, protože pokud je hlava prstenu moc veliká (disproporčně těžší než spodek), může docházet k otáčení prstenu na prstu.
Tohoto tvaru se většinou užívá u dámských prstenů při osazovaní kamenů.

Pokud je do prstenu osazen kámen (toto platí především u přírodních kamenů a kabošonů), musí být tloušťka prstenu v místě osazení větší. Tento prsten pak můžeme udělat se stejnou tloušťkou po celém obvodu prstenu (v tomto případě bude prsten více robustní) nebo můžeme prsten ztenčit v dlani a tím ho trochu odlehčit.

Pokud si nejste s výběrem velikostí jistí, prosím kontaktujte nás a my Vám poradíme.

zpět na obsah

 
 
 
 
 

Měření velikosti

Nejlepší cestou, jak změřit velikost Vašich prstů a poznat naší práci, je stavit se u nás v galerii v Hořicích. Prsty Vám tu změříme a Vy si prohlédnete naší práci osobně. Předejdeme tak případným disproporcím v rozměru i představách. Je také možné, že se Vám tu zalíbí některý z našich skladových prstenů, který si pak můžete odvézt domů.
 
Měření je opravdu velmi důležité a pokud k nám nemůžete přijet osobně, tak mu prosím věnujte zvýšenou pozornost.
Důrazně nedoporučujeme měřit pomocí provázků, proužků papíru apod.. Tyto metody jsou velmi nepřesné a nespolehlivé !!! 
 
K určení správné velikosti můžete využít naše sady plastových zkušebních měrek. Tyto sady máme k dispozici v různých šířkách, v provedení s rovnou a zaoblenou vnitřní stranou.
K dispozici jsou tyto varianty:
 

šíře 2, 3, 4, 5, 6 a 7 mm - rovná vnitřní strana

šíře 4, 5, 6 a 7 mm - zaoblená vnitřní strana (CF)

 
28164.308252249028165.308252249028162.3082522490_2
 
Vyberte si sadu měrek v šířce vašeho budoucího prstenu. Toto je velice důležité, protože jinak na prstu sedí tenký prsten a zcela odlišně se chová široká obroučka, pod kterou je namačkaná kůže, která se nemá kam uhnout.
Na velikost má také vliv, jestli je prsten uvnitř rovný či zaoblený. Prsteny s vnitřním zaoblením mohou být zpravidla o něco menší než prsteny s klasickým rovným vnitřkem.
 
Doporučujeme měrku vyzkoušet v různých fázích dne a při různých teplotách, kdy může docházet k mírnému otékání prstu. Je dobré zvolit takovou měrku, která vám bude pohodlně sedět během celého dne. 
 
Více o měření velikosti pomocí našich sad se dozvíte zde.
 
Pokud svou velikost víte, ale chcete si ji přesto ověřit, můžete si u nás objednat nerezový zkušební prsten. Tento nerezový kroužek vám zašleme ve vámi zvolené velikosti a šířce. Nemá povrchovou úpravu, slouží jen pro odzkoušení velikosti.
 
Sadu i zkušební prsten nám můžete po odzkoušení vrátit a my vám jejich cenu odečteme z ceny objednávky nebo zašleme na váš účet.
 
Tyto měrky vřele doporučujeme u náročnějších prstenů osazených kameny či v kombinaci se zlatem, kde může být případná budoucí úprava velikosti náročná nebo více finančně nákladná.
 
Pokud v prstenu není kámen nebo zlato, lze jej celkem bez problému zmenšit či zvětšit o 1-2 čísla (v závislosti na typu prstenu) roztažením nebo slisováním. Pokud je však ocel kombinovaná s kameny, tak možnosti jejich pozdější úpravy jsou omezené. Zpravidla je lze pouze zvětšovat probroušením vnitřní strany (záleží zase na typu prstenu). Pokud je takový prsten potřeba zmenšit, lze toho docílit pomocí vsazené vnitřní vložky.
 
Další z možností jak zjistit svou velikost, je její změření ve zlatnictví. Důležité však je, aby měrky, které se na určení velikosti použijí, byly přibližně stejně široké, jako budou vaše budoucí prsteny a v případě, že budete chtít prsteny s vnitřním zaoblením, měly by toto zaoblení mít i použité měrky.
 
Další možnost je, že nám zašlete vzorový prsten, který vám padne dobře, a poslouží nám jako předloha. Opět je ale nutné mít na paměti, že ne každý prstýnek je vhodný.
 
Pro měření velikosti využíváme certifikované měrné trny a posůvná měřítka.
 
3
 
 
 
 
 
 

Jak objednat

Pokud jste rozhodnuti pro objednání damasteel prstenů, budeme potřebovat informace ohledně těchto parametrů:

1) typ prstenu: tvarpovrchová úprava

2) profil (průřez) prstenu (pro některé typy prstenů):  A, A+CF, B, B+CF, C nebo C+CF

3) velikost: 43 - 78

4) šířka: 2 - 15mm (po 0,5mm)

5) tloušťka: slabý, střední nebo silný

6) typ struktury: dřevo, čárky, kolečka nebo voda

7) hrubost leptu: jemný, střední světlý, střední tmavý nebo hrubý tmavý

8) ozdoby a ostatní požadavky 

9) rytí textu či obrázku

10) termín svatby, zásnub apd.

Můžete nám také poslat emailem odkaz na fotku prstenu, který se Vám líbí, a parametry Vám nastavíme podle fotky. Můžete se držet typových prstenů, které najdete v naší nabídce, nebo si navrhnout svůj vlastní prsten. Pokud to bude jen trochu možné, rádi Vám ho vyrobíme.

Vaše požadavky, prosím, napište do poznámky k objednávce nebo nás kontaktujte emailem.

zpět na obsah

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostatní špery z damasteelu

V naší nabídce máme širokou škálu damasteelových šperků. Najdete zde různé přívěsky, dámské i pánské náušnice, spony do vlasů, spony na kravatu, manžetové knoflíčky, náramky. Také máme v nabídce damasteelové spony na opasek. Některé z těchto šperků jsou skladem, připravené k okamžitému odeslání, některé jsou na objednávku. Věřím, že vás naše nabídka zaujme a vyberete si zde šperk vhodný pro vaši příležitost. Pokud ho navíc doplníte rytím, stane se z něj krásný osobitý dárek, který určitě potěší Vás i Vaše blízké.
 
Rytí můžeme provést počítačem nebo rukou. Můžeme vyrýt nápis, jméno, monogram, obrázek, otisky prstů,...
 
Některé šperky mohou být doplněny drahým kamenem nebo perlou.
 
K výrobě šperků používáme podobné struktury damasteelu jako pro prsteny, navíc zde můžeme použít i vzor Helland, viz. foto.
Hrubost struktury lze volit mezi jemnou světlou, střední světlou, střední tmavou a hrubou tmavou.

vzor Helland světlývzor Helland zatmavený
 
Pokud si přejete vyrobit šperk ve vašem vlastním designu, pošlete nám prosím vaše představy a společnými silami se budeme snažit je přetvořit ve skutečný a originální šperk.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Doufám, že vám tento stručný návod pomůže při rozhodování nad podobou vašich nejdůležitějších šperků (snubních prstenů), ale i v ostatních případech snad bude dobrým rádcem.

V případě jakýkoliv dotazů nás prosím kontaktujte

Jan Král a tým KREDUM Art

 
 

Nahlédněte do výroby snubních prstenů

Přehrát video