Jak správně vybrat zásnubní prsten

6. 6. 2024
Žádost o ruku by měla být jedním z nejkrásnějších okamžiků v našem životě. Málokoho ovšem napadne, jaké vypětí a vynalézavost musí muži vynaložit, aby pro svoji vyvolenou vybrali ten správný zásnubní prsten. 
 
Prsteny vyrábíme již několik let a ze zkušenosti víme, že většina mužů chce zásnubní prsten vybrat tajně a svoji milou tak překvapit. Jak ale zjistit tu správnou velikost? Jaké proporce a materiály zvolit? Musí být kámen čirý či může být i barevný? Měl by to být přírodní diamant nebo může zvolit i jinou variantu? Jak vlastně má takový správný zásnubní prsten vypadat?
 

Jak má vypadat zásnubní prsten

Je velice důležité respektovat životní styl partnerky. Těžko pochodíte s velkým robustním prstenem u sportovkyně a ženu na úrovni, milující blyštivé šperky, neokouzlíte jen tak obyčejným nenápadným kroužkem s mrňavým kamínkem. Romanticky založené ženy většinou nenadchnou černé prsteny s černými kameny, které by si na první pohled zamilovaly třeba ženy motorkářky či rebelky. Pravděpodobně by takové nevhodné prsteny skončily na dně šperkovnice. Pokud si nejste jisti, platí zde jednoduché pravidlo, že méně je někdy více a jednodušší design a klasické tvary nikoho neurazí.
 
Někteří kreativní muži si sami navrhují prsteny ve vlastním designu a přichází za námi s prosbou o jejich výrobu. Takto vznikají hezké a neobvyklé zásnubní prsteny na zakázku. Některé najdete v naši fotogalerii. V některých rodinách se také dědí rodinný zásnubní prsten a muži pak za námi přichází s žádostí o jeho úpravu, aby jejich nastávající snoubence vyhovoval.
 

Jaký zvolit materiál u zásnubního prstenu

Tradičním materiálem pro výrobu zásnubního prstenu je zlato, ale řada lidí dnes zlaté zásnubní prsteny opouští a hledá alternativní a méně tradiční cesty. Jednou z nich je kovaná chirurgická ocel, která je více odolná proti poškrábání, či vrstvená nerezová ocel damasteel (damašková ocel), která vyniká svou krásnou kresbou. Lidé trpící různými kožními alergiemi dávají přednost prstenu z titanu, který je nejen antialergický, ale je to také velice lehký materiál. Tento prsten nebude Vaše žena na ruce téměř cítit. Tyto alternativní materiály pak lze kombinovat se zlatem či stříbrem. Vznikají tak netradiční zásnubní prsteny, které v sobě spojují výhody a krásy různých druhů materiálů. 
 
Bývá pravidlem, že v zásnubním prstenu je osazen kámen. Domníváme se, že není nutné, aby se jednalo o přírodní diamant o hmotnosti několika karátů. I malý kamínek dokáže dát prstenu tu správnou jiskru. Do ocelových šperků lze z broušených kamenů přímo osadit pouze přírodní diamanty. Pokud jste zvolili jiný broušený kámen, tak se osazuje do lůžka ze zlata či stříbra. Zde je možné již využít celou řadu přírodních i umělých kamenů, jako je moissanite, smaragd, safír, rubín, vltavín, ametyst, tsavorite, akvamarín, granát, citrín, olivín, zirkon atd.
 
Zvláštní skupinou kamenů jsou přírodní (nebroušené) kameny a perly, které se dají přímo osadit do prstenu i na prsten. Krásně dokáže zazářit prsten s jantarem, přírodní typy žen mohou dát přednost prstenu s vltavínem a romanticky založené ženy pak okouzlí prsten s perlou či perletí. 
 
Pomoci s výběrem toho správného drahého kamene Vám může náš průvodce, ve kterém se dozvíte o základních typech drahých kamenů, o možnosti osazení prstenů pravými říčními perlami a jejich barevnými variacemi a o možnostech dalších ozdob na prsten, jako je např. ryté srdce či zlatá ozdoba.
 
Nakoukněte do naši základní nabídky zásnubních prstenůPokud Vás některý osloví natolik, že si ho, při pohledu na něj, ihned spojíte s Vaší partnerkou, pak je to ten pravý pro Vás. Inspirovat Vás také může naše fotogalerie, kam postupně přidáváme nové prsteny, které prošly naší výrobou.
 
prsten Red Kiss - prsten z červeného zlata s moissanitemstříbrný prsten se srdíčkemzlatý prsten s vltavínemprsten Prima Madame a moissanit ve stříbřeprsten Gemini Gem s moissanitem

Jak zjistit velikost zásnubního prstenu

Asi nejdiskutovanější otázkou je, jak změřit potají velikost zásnubního prstenu. Pokud žena již prsten na správném prstu nosí, máte skoro vyhráno. Prsten si nenápadně půjčte a nechte si jej u šperkaře přeměřit. Pokud jste technicky zdatní, můžete jej sami změřit posuvným měřítkem s přesností na 0,1 mm. Důležitá je i šířka obroučky, protože čím je prsten širší, tím musí být větší velikost. Pokud žena prsten má, ale nestundává ho, pak už je to jen na Vaši lsti, jak z ni prsten vymámíte. Je třeba být vynalézavý, nenápadný a přesvědčivý, aby Vašim případným argumentům, proč si má prsten sundat, naivně uvěřila. 
  
Pokud Vaše partnerka žádný psten nenosí, je situace o dost složitější. Pomineme-li variantu, kdy své úmysly prozradíte a necháte jí prstík změřit, tak musíte volit různé finty. 
Dobré je do měření zapojit např. dobrou kamarádku, která s ní zajde do šperkařství, kde si jen tak pro zábavu vyzkouší pár prstenů a samozřejmě si správné číslo dobře zapamatuje. Nezapomeňte ji však předem dobře uplatit, aby ji to následně neprozradila. Znáte přeci ženy, co neví, to nepoví 🙂.
 
Další z možných způsobí je, zapůjčit si od nás sadu zkušebních měrek a kroužky ji v noci postupně zkoušet na prst. Zde je ale riziko, že se vaše partnerka probudí a překvapení bude vyzrazeno

Dalším z dobrých triků je, že si žertem koupíte nějaké obyčejné prsteny z pouti na památku. Ty si vyberete společně, aby nepadlo podezření. A už zase máte správný údaj. 
 
Zajímavou variantou může být i romantický víkend v Podkrkonoší, kdy jen tak při ranní procházce zavítáte k nám do galerie a necháte si prsten vyrobit na zakázku. 
 
Co rozhodně nedoporučujeme, je měření pomocí provázků, papírových proužků, krejčovského metru, apod. Tato měření jsou značně nepřesná a nepoužitelná.
  
Vynalézavosti se meze nekladou a je jen na Vás, jak s tímto krásným údělem naložíte ♥︎.
  
Ještě je tu jedna možnost. Pokud si nevíte s měřením rady a různé lsti nezabraly, tak můžete využít variantu zápůjčky prstenu domů. Vyberete se některý z našich skladových prstenů, který by se ji mohl líbit a teoreticky by mohl být i v té správné velikosti. Pak už jen budete doufat, že ji tento zásnubní prstýnek uchvátí a sedne na její prstík jak ulitý. Pokud budete mít štěstí a zásnubní prsten bude perfektní, prsten si ponecháte. Pokud se tak nestane, poté co Vám řekne ANO, nám prsten vrátíte a my pro Vás vyrobíme nový, již ve správné velikosti a dle jejich představ.        
 

 

Důležité je také, na kterém prstu se nosí zásnubní prsten, resp., na kterém ho bude nosit Vaše žena

Ženy nosí zásnubní prsten zpravidla na prsteníčku levé ruky. Levá ruka je blíže k srdci, což má symbolizovat lásku k partnerovi. V minulosti byla tato tradice spojována s tzv. žílou lásky (vena amoris), která měla domněle procházet právě přes levý prsteníček a vést až do srdce. 
 
Ženy proto rády nasazují prsten od svého muže na levý prsteníček. Cítí ho pak blíže svému srdci a zvyšuje to v jejich očích jejich vzájemnou pomyslnou propojenost. Zřejmě ze stejného důvodu si následně ženy přejí, aby jejich muž nosil po svatbě snubní prsten a často se pak cítí smutně, pokud ho má doma, z ryze praktických důvodů, zastrčený v šuplíku 🙂.
 
Mějte proto na paměti, pokud budete k určování velikosti zásnubního prstenu používat prstýnek, který již Vaše přítelkyně nosí, měl by to být prsten, který nosí na levém prsteníčku. Pokud použijete prsten, který nosí na jiném prstu, je pravděpodobnost, že ji pak zásnubní prsten padne, hodně mizivá.
 
Snubní a zásnubní prsten patří v životě ženy mezi její nejdůležitější šperky. Pokud muž navleče své partnerce zásnubní prsten, většina žen ho bude pyšně a s láskou nosit až do svatby. Problém ale může nastat v okamžiku, kdy ve svatební den má muž své ženě navléci také prsten snubní. Oba totiž správně patří právě na prsteníček levé ruky.
 
Ženy většinou nechtějí po svatbě odložit svůj zásnubní prsten na poličku a rády by jej nosily dál. Pokud není zásnubní prsten moc robustní, mohou být oba prsteny nošeny spolu na prsteníku levé ruky. Často se na nás obrací nevěsty s žádostí o zhotovení právě takového snubního prstenu, který by jejich zásnubní prsten doplnil a ony je pak mohli nosit společně. Dále se nabízí možnost přesunout zásnubní prsten na jiný prst, nejčastěji prsteníček pravé ruky, případně prostředníček levé či pravé ruky. Tyto prsty jsou však většinou větší a zde již bude nutná úprava zásnubního prstenu.
 

Zvětšení zásnubního prstenu, má to řešení?

Úprava velikosti prstenů (zvětšení či zmenšení), včetně prstenů z titanu, je možná, pokud v nich není osazen drahý kámen.
 
Úprava velikosti prstenů s drahým kamenem je obtížnější, protože je nelze roztahovat či lisovat. Snáze se tak upravují zlaté a stříbrné zásnubní prsteny, kdy je možné je přeříznout, doplnit potřebným materiálem a zase spojit.
 
U ocelových prstenů a prstenů z titanu, ve kterých je osazen drahý kámen, je to obtížnější, protože tato úprava není vzhledem k materiálu možná. Ale i zde je řešení. Pokud je zásnubní prsten dostatečně silný, lze ho zvětšit probroušením jeho vnitřní strany o cca 1-2 čísla, dle síly prstenu. Případně je možné u některých typů prstenů kámen vysadit, prsten upravit a kámen zpět osadit. Pokud je prsten potřeba zmenšit, dá se to řešit vsazením zlaté či stříbrné vložky.
 
Obecně lze říci, že téměř vždy se lze s námi domluvit na úpravě velikosti prstenu. Nějaké možnosti téměř vždy jsou. Někdy ovšem narazíme na omezení, a pak vymýšlíme alternativní cesty, jak vyjít zákazníkům vstříc, aby byli spokojeni.
 

Dárková krabička pro zásnubní prsten

O tom, že obal dělá první dojem, asi není třeba polemizovat. Proto je dobré volit přiměřenou dárkovou škatulku.  Od nás dostanete prstýnek v základní dárkové krabičce, kterou lze jistě použít i pro samotné předání zásnubního prstenu 🥰.
 

Když to shrneme, nejdůležitější je Váš čistý úmysl, který vhodně zvoleným prstenem můžete jen podpořit. 

Pokud máte vlastní představu o tom, jak má vypadat Váš zásnubní prsten a nechcete se spokojit s prsteny z naší nabídky, kontaktujte nás. Rádi Vám prsten podle Vaší představy vyrobíme.
 
Na závěr pro Vás máme ještě malý tip. Pokud chcete k zásnubnímu prstenu přidat něco navíc a doplnit zásnuby originálním dárkem, mrkněte na tyto okouzlující květinové šperky.
 
Přejeme Vám hodně úspěchu a vynalézavosti v celém tomto zásnubním procesu 😉.
Kredum Art

Nahlédněte do výroby snubních prstenů

Přehrát video